Merhaba, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
  • Uşak İrem AYYILDIZ Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Blog

Haziran 13, 2019

Erteleme Davranışı Nedir?

Hayatımızda kimi zaman birtakım işleri ertelediğimiz süreçler olmuştur. Bir arkadaşımızla buluşmayı, yapacağımız bir aktiviteyi ya da bazı planlarımızı ileri bir tarihe ertelemişizdir. Ancak, erteleme davranışı süreklilik göstermeye başladığında kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemeye başlamaktadır.

Erteleme davranışı, kişinin belirli bir zaman aralığında tamamlaması gereken işi geciktirmesi ya da yapmamasıdır. Kişinin, yapılması gereken işin uygun zamanını bilse de ileri bir zamana atarak o davranıştan kaçınma göstermesidir. Yapılacak işlerin sürekli olarak ertelenmesi kişinin gündelik yaşamındaki eğitim, iş ve sosyal çevre alanlarını da olumsuz yönde etkilemektedir. Tamamlanmamış işlerin varlığı, kişinin stres ve kaygı düzeyini de arttırmakta hatta çoğunlukla kişinin sergileyeceği performansı da olumsuz yönde etkilemektedir.

 

Erteleme Davranışına Neler Sebep Olabilir?

Kişinin erteleme davranışı göstermesinin birçok farklı sebebi olabilir. Bunlardan bazıları; mükemmeliyetçilik, konu/işle ilgili yeterli bilgiye sahip olmama, zaman yönetiminde problemler, motivasyon eksikliği, tamamlayamama korkusu, yapılan işe karşı isteksizlik gibi birçok farklı sebepler olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*