Merhaba, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
  • Uşak İrem AYYILDIZ Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Sınav Kaygısı

Sınav kaygısı, öğrencinin öğrenmiş olduğu bilgileri sınav esnasında hatırlanmasına, bilgiyi verimli bir şekilde kullanmasına engel olan bir kaygı durumudur. Sınav kaygısının, öğrenciler üzerinde olumsuz etkileri mevcuttur. Öğrencinin, zamanı etkili bir şekilde kullanmakta zorluk çekmesi, konulara ilişkin bilgi eksikliği oluşu kaygının artmasına neden olur.

Yoğun kaygı, öğrencinin başarısının da düşmesine sebep olmaktadır. Sınava yüklenen anlam, ailenin ve çevrenin öğrenci üzerinde oluşturduğu baskı, öğrencinin mükemmeliyetçi kişilik yapısına sahip olması, gerçekçi olmayan düşüncelerin varlığı sınava ilişkin kaygıyı arttıran nedenlerdir.

Sınav Kaygısının Belirtileri

Sınav kaygısına sahip kişilerde genel olarak görülebilecek belirtilerden bazıları şunlardır: huzursuzluk hissi, yoğun endişe, başarısızlıktan korkma, gergin olma hali, sinirlilik, dikkati toplama da güçlük çekme, çalışmayı erteleme, uyku düzeninde bozulma, baş ağrısı, terleme, mide bulantısıdır.

Sınav Kaygısıyla Baş Etmek İçin Neler Yapılabilir?

  • Kaygıyı bastırmak yerine kaygımızı kabul etmeli ve tanımaya çalışmalıyız
  • Gerçekçi olmayan düşünceleri sorgulama
  • Nefes alma ve gevşeme egzersizleri yapma
  • Uyku ve beslenme düzenine dikkat etme
  • Sınava planlı bir şekilde çalışabilmek için program oluşturmak
  • Doğru zaman kullanımı üzerinde çalışmalar yapmak

 

Aileler Neler Yapmalıdır?

Ailenin sınava yüklemiş olduğu anlam öğrencinin de sınava karşı yaklaşımını etkilemektedir. Bu yüzden, aile çocuğuna karşı empati göstermeli, çocuğuna karşı baskıcı tutumlar göstermemelidir. Anne-babalar sınav sürecinde çocuklarını başkalarıyla kıyaslamamalıdır. Çocuğuna dair olumsuz yorumlardan ziyade destekleyici tavırlar göstermelidir.

 

Ne zaman Psikolojik Destek Alınmalıdır?

Sınav kaygısı, öğrencinin başarısını olumsuz yönde etkileyen ve potansiyelini gerçekleştirmesine engel olan bir durum haline gelebilmektedir. Sınav kaygısıyla baş etmek için uyguladığınız yöntemler yetersiz kalıyorsa psikolojik bir destek almak fayda olacaktır.